Kategoriler

mısırlı mustafa hoca facebook
Bizi Faceboo'ta bizi ziyaret ediniz

Çocuk Eğitiminde On Altın Kural

ÇOCUĞUNUZA SAHİP OLMANIN ON ALTIN KURALI

Pek çok anne ve baba çocuklarından yana şikayetçidirler. Onlarla yeterince iletişim kuramadıklarından ve kendilerini dinletemediklerinden yakınır dururlar.

Ne yapmaları ve nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgi ve eğitimleri olmadığı için de çoğu zaman yanlışlar yapar ve işlerin daha da kötüye gitmesine sebep olurlar.

Halbuki çocuklarla iletişim kurmanın ve onlara sahip olmanın basit ama önemli kuralları bilinerek hareket edilse, olabilecek problemlerin baştan önü alınmış olacak ve ilşer kolaylaşacaktır.

İşte size özet olarak "çocuğunuza sahip olmanın altın kuralları"

I. Çocuğun, hangi tarlanın "ürün"ü olduğu değil, kimin "eser"i olduğu önemlidir.

Çocuğunuzun anne babası olmanız, onun fiilen sahibi olmanız için yeterli değildir. Çocuğunuzu öyle yetiştirmek zorundasınız ki, o kendini sizin mensup olduğunuz kültüre, inancınıza, kabullendiğiniz değer ölçülerine ait hissetsin. Aksi halde, çocuğunuz kendisini nereye, hangi kültüre ait hissederse oranın olacaktır. O inancın, o kültürün, o örgütün insanı.

Kabul ettiği yer size ne kadar yabancı ise, o da kendini size o kadar uzak görecek. Hatta sizi düşman bile görebilecektir.

Çocuk yapmanız yetmez, eser meydana getirme gayretiniz olmaz ise çocuğunuz olduğuna bin pişman olabilirsiniz.

II. Çocuk sevgi ile büyür; sevginin sihirli gücünü kullanın.

Bütün iyi duyguların temelinde sevgi vardır. Hiç bir davranışınız, onun sizin tarafınızdan sevildiğini bilmenin meydana getireceği olumlu etkiyi sağlayamaz. Size, çevresine, topluma, Tanrısına ve sonunda da kendisine soğuk duygularla dolu olmasını istemiyorsanız sevginin gücünü kullanmalısınız.

Sevgi birleştirir, sevgi kaynaştırır, sevgi geliştirir.

Sevmiyor, sevilmiyorsanız kaybedeceğiniz kesindir. Unutmayın! Sevgisiz asla olmaz. Önce sevmeyi ve sevdiğinizi hissettirmeyi öğrenin.

III. Ona güvendiğinizi kendisine gösterin.

Çocuğunuzun en önemli sermayesi sizin ona olan güveninizdir. Sizin kendisine güvendiğinizi bilirse mahçup olmak istemez. Bu onun öz güveninin de kaynağı olacaktır. Çocuğunuza sık sık; "Sana güveniyorum" demeyi ihmal etmeyin.

IV. Başarılarını taktir etmek için fırsat kollayın.

Genellikle anne babaların yaptığı en büyük hatayı siz yapmayın. Başarılarını görmezlikten gelirken; azarlamak, fırça atmak, aşağılamak için fırsat kolluyormuş pozunda olmayın. Tam aksine taktir etmek için bahane arayıp fırsat kollamalısınız. Başarılarını, en ufak iyi yönünü hemen taktir edin.

Bu, onun daha iyisini yapmak için gayret göstermesine, motive olmasına çok iyi gelecektir. Aksi halde "ne yapsam yaranamıyorum" duygusuna kapılır ki, yapabileceği güzel şeyleri de yapmaktan vazgeçer.

V. Onu asla başkaları ile karşılaştırıp negatif kıyaslama içine girmeyin, olumlu kıyas yapın.

"Filan başarılı, sen başarısızsın!" "Falanca uslu, sen yaramazsın!" "O saygılı, sen saygısızsın!" gibi yaklaşımlar, çocuğunuzu hem kıyasladığınız kişiye, hem de size düşmen etmekten başka bir işe yaramaz, vazgeçin! Bu zararlı bir kıyastır. Siz pozitif  kıyas yapın.

İlle de onun tanıdığı birini kötülemeden; "Tembel birini, saygısız birini, başarısız birini örnek vererek; "Sen saygılısın, sen çalışkansın, sen iyisin, sen yaparsın, sen akıllısın, senden memnunuz. Harikasın!" deyişiniz onun öyle olma gayreti göstermesinde çok etkili olabilir.

VI. Çocukların yanında asla kavga etmeyin!

Çocukların gözü önünde yapılan kavga ve tartışmalar onların üzerinde tahmin edemeyeceğiniz derecede yıkıma sebep olur. Okul başarıları düşer, psikolojileri kötü yönde etkilenir. Suç kimde olursa olsun, az ya da çok, hem anneye hem babaya karşı olan saygıları azalır. Ruhen kopar, uzaklaşırlar.

VII. Onları, babaları ile tehdit etmeyin.

Sözünü çocuklarına dinletemeyen aciz annelerin yaptığı gibi yapmayın! Onları babalarına söylemekle tehdit etmeyin. Hele Tanrıyı, cezalandıran, yakıcı, gözlerini kör edici, azap verici olarak telkin edip, çocukları baba ve Tanrı otoritesinden korkutmayın. Güç ve kuvvet karşısında isyankar ya da pısırık duruma düşmesine sebep olursunuz.

Somut ya da soyut otoriteler, yıkmak yok etmek, cezalandırmak için değil, yardım etmek, yol göstermek için vardır. Çocuğun ruhsal gelişiminin sevgi ile benimseyeceği otoritelere ihtiyacı var. Yoksa, hem onlardan , hem sizden uzaklaşır.

VIII. Çocuklarınızı birbirinize karşı kullanmayın.

Anne baba olarak aranızda problemler olabilir. Bu problemleri yaşarken çocuklardan destek almak ya da onları karşı tarafı yıpratmak için kullanmak son derece yanlış bir yoldur. Siz bugün birliktesiniz, yarın ayrı ve yabancı olabilirsiniz. Ama çocuklar için değişmeyecek bir gerçek vardır; o da, biriniz baba, biriniz anne olmaya devam edeceğinizdir. Bu gerçeği ölüm bile değiştiremez. Aksi halde çocuklar ikinize de yar olmaz!

IX. Onları kabullenin. Her ne olursa olsun onlar sizin çocuklarınızdır.

Bazı anne babalar çocukların yetenek, zeka ve eğilimlerini dikkate almadan bir şeyler olmalarını isterler. İstedikleri olmayınca da, adeta onları reddedercesine tavır içine girer, köpürürler. Konu her ne olursa olsun, hiç bir şey onların kendilerinden önemli değildir. Eğitimleri bile! Yaptıkları ya da yapamadıklarından dolayı onları horlayıcı, aşağılayıcı, dışlayıcı davranışlar içine girerseniz, hem istediklerinizi yerine getirmezler, hem de kabullenilmediklerini gördükleri için sizinle zıtlaşır ve ruhsal gelişimleri tehlikeye girer.

X. Her şeylerinden şikayetçi olmayın.

Alıntı: www.hamdikalyoncu.com Dr. Hamdi Kalyoncu

Bu kategoride henüz ürün Yok.

Banka Hesap Numaralarımız:

MustafaYigit Konto Nr: 0192 169 607 Blz: 440 501 99 Sparkasse Dortmund / Deutschland

 

-----------------------------------

Mustafa Yigit IBAN : DE88 4405 0199 0192 1696 07 SWIFT-BIC: DORTDE33XXX     (Germany)

------------------------------------------------

Türkiye'den HESAP NO için bizimle irtibata geçiniz

 

--------------------------------------------------

Yazışma Adresimiz:

M.Yigit Pf: 10 43 14, 44043-Dortmund

----------------------------------------------------

Büro adresimiz:

Robertstr 20, 44145 Dortmund Almanya / Deutschland

 

Vergi Numaramız: 103/291/52281

 

E-Mail: infohoca@googlemail.com

Mısırlı mustafa hoca kimdir?   Çalışmalarımız  I  Büyü çözmek  I  Cinli hastalar  I  Kuran ile tedavi  I Önemli dualar  I  Ziyaretçi defteri   Havas muska kitapları satışı  Vefk hazırlama  I  Zeka ve başarı için  I  Nazardan korunma  I  Eserlerimiz  

MISIRLI MUSTAFA HOCA © 2021 Powered By OpenCart-TR