Berat Gecesi ve Önemi

Berat kandili veya berat gecesi demek: İnsanların günahlarından sıyrılması hatalarının af edilmesi, yani bütün bu ve buna benzer Allah’ın yasakladığı fiil ve eylemlerden berat etmesi anlamına gelmektedir. Hicri takvime göre Berat Kandili, Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi ihya edilmektedir.

Berat gecesi ne oldu:? Kur’an’ın Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecenin adıdır berat. Buna Arapça da “inzâl” denilmektedir.

Bu gece için özel bir nama veya dua şekli yoktur. Herkes bildiği duaları okuyabilir. Fakat önce iki rekat namaz kılınıp sonra bolca tesbih çekilir kuran okunur ve en azından bu gece tesbih namazı kılmak çok sevaptır. En azından ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.s.) amcası Abbas’a, “Bak amcacığım, sana tam on faydası olan bir namazı öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının eskisi yenisi, bilerek bilmeyerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın açıktan yaptığın on çeşit günahını Allah bağışlar ve af eder.” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince bunun üzerine Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir veye ayda bir vaya yılda bir veyahutta ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir. (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238). Tesbih namazının kılınışı >>Tıkla Öğren

Ayrıca bu gecede bol bol günahlarımıza tevbe edelim ve yüce Mevla’dan bütün hata ve isyanlarımıza karşı af dileyelim.

İlahiyatçı Dr. Mustafa YİĞİT

Mısırlı Mustafa Hoca, İlahiyatçı Dr. Mustafa YİĞİT, Mısırl E-el-Ezher Üniversitesindeki ilahiyat ve felsefe (Usulüddin) fakültesinde 4 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra Hollanda'da A. İslam Üniversitesinde İslami ilimler fakültesinden mezun olup aynı üniversitede büyü hakkında 2 yıl Master (Yüksek lisans) yapmıştır. Cinler hakkında doktoraya ise Brüksel B. İslam Üniversitesinde başlayıp U.S.A'da Theology Universitesinden mezuniyet diplomasını almıştır. Uzun yıllar diyanette imam hatiplik görevini ifa ettikten sonra emekli olmuştur. 40 seneden beri de manevi ilimler, (havas ilmi) hasta okuma (rukye) musallat tedavisi (cin çıkarma) kısmet açma ve doktorluk olmayan her çeşit manevi sorunlara çare ve çözüm üretmekle başarılı bir şekilde meşkuliyetini devam ettirmektedir. 1997'den beri Almanya da manevi rehberlik bürosunda resmi olarak Avrupa'nın her yerinden gelen çeşitli halka hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÖNDER
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Scan the code
Mısırlı Mustafa Hocam, önemli bir konuda size danışmak istiyorum. Bana dönerseniz memnun olurum. Saygılar.